MOGUĆA SARADNJA FOČE I INDIJE U OBLASTI KULTURE I PRIVREDE

Manifestacija Dani Indije koja će bogatim programom predstaviti ovu zemlju biće održana naredne godine u Foči, a osim saradnje na kulturnom  planu, sagledaće se i mogućnosti za konkretniju saradnju indijskih preduzetnika sa lokalnim i preduzetnicima u RS i BiH, dogovoreno je na sastanku nerezidentnog ambasadora Indije u BiH Rahula Čabre sa načelnikom opštine Foča Radisavom Mašićem.

Indija je zainteresovana za saradnju sa BiH i Republikom Srpskom, najviše u oblasti kulture, turizma i privrede. Pored Sarajeva, Mostara, Banjaluke, svoju bogatu kulturu predstaviće dogodine i u Foči , na Svjetski dan joge koji se tradicionalno obilježava u junu, kaže ambasador Rahul Čabra.

-Podaci pokazuju da sve više ljudi iz Indije posjećuje BiH, a takođe dosta ljudi iz Bih dolazi u Budimpeštu, gdje je naše sjedište, te stoga nam je cilj da saradnju u BiH , osim gradova Sarajeva, Mostara i Banjaluke, proširimo i na druge gradove i opštine. U narednom periodu uspostavljamo saradnju sa gradom Trebinjem, preko trgovinske komore, a saradnju želimo i sa Fočom-rekao je Čabra.

Ističe da postoje potencijali za značajno unapređenje međusobne saradnje dvije zemlje na privrednom planu.

-Najbolji način je da učestvujemo u zajedničkim trgovinskim sajmovima, jer se na taj način najbolje i povezujemo. U Nju Delhiju se svake godine održava centralni biznis forum na kojem učestvuje i BiH, a ohrabriću privrednike iz Foče da učestvuju zajedno sa bh.privrednicima, koje delegira Sarajevo, da i oni uzmu učešće na ovom forumu-rekao je indijski ambasador.

Naglasio je da Indija bilježi vrtoglavi rast ekonomije i preporučio domaćim preduzetnicima da iskoriste takve prilike.

Sada je pravi trenutak da se privrednici iz BiH i RS povežu sa privrednicima iz Indije-naglasio je Čabra.

Opština Foča spremna je za saradnju sa Indijom i na turističkom planu, dok je za privrednu saradnju neophodno uvezivanje fočanskih privrednika na republičkom i državnom nivou, rekao je Radisav Mašić, načelnik opštine Foča.

-Konkretni koraci koji smo dogovorili je saradnja u oblasti kulture, i to ćemo realizovati, a kada je riječ o  ekonomiji njihova interesovanja uglavnom su orijentisana na veću proizvodnju i veće kapacitete, tako da su šanse RS i nas na tom planu udruživanje naših proizvođača i zajednički plasma na tom tržištu-rekao je Mašić.

Indijski amabasador tokom dvodnevne posjete Foči obići će turističke potencijale ove opštine, prije svega područje NP “Sutjeska”, i druga prirodna i kulturno-istorijska bogatstva ovog kraja.

happy wheels