NAKON 26 GODINA U ŠUBIMA SPOJENE OBALE ĆEHOTINE

U mjestu Šuba kod Foče otvoren je most na rijeci Ćehotini koji su zajedno podigli mještani i lokalna uprava.

Ćehotina je premoštena bejli konstrukcijom koja se ranije nalazila na porušenom dijelu željeznog mosta na Drini kod Kazneno-popravnog zavoda u Foči, a koji je nedavno obnovljen.

Potpeć i druga sela na lijevoj obali Ćehotine povezana su sa Šubima i sa asfaltnim putem, i to na mjestu gdje se do 1992. godine nalazio viseći žičani most, oko šest kilometara uzvodno od Foče.

Mještanin Radovan Perišić priča da je viseći most postavljen 1989. godine, ali da je porušen početkom ratnih dešavanja u julu 1992.

“Ljudi koji nisu imali osjećaja za to, oni su to srušili, ali hvala Bogu, evo došlo je vrijeme da ga obnovimo na istom mjestu i da ovome kraju pomogne taj most”, kaže Perišić.

Ognjen Berezovski kaže da su mještani uspjeli da nakon 26 godina obnove most uz pomoć opštine, ali i drugih donatora- javnih i privatnih preduzeća.

“Od ovoga ništa ne bi bilo da nismo imali pomoć od opštine, na čelu sa načelnikom Mašićem, zatim od Tehnogradnje, Izvora, Šumskog gazdinstva Maglić i ostalih prijatelja.  Maksimalna nosivost mosta je tri i po tone i biće ograničen visinom da ne bi slučajno neki veliki kamioni prelazili preko njega. Ovaj most je konverzovao dva i po kilometra makadamskog puta koji je bio neprohodan u jesenjem i zimskom periodu, a koji smo sada skratili na 35 metara ovog mosta, što svakako znači mnogo svima nama”, kaže Berezovski.

Srećan je i Pero Zeković, koji se nakon rata i dugogodišnjeg izbjeglištva skrasio na lijevoj obali Ćehotine, a njegova kuća je prva do mosta.

“Ovo nam znači da narod konačno živi na asfaltu. Moj sin je morao da se preseli u Foču kada mu je dijete pošlo u školu. Prelazilo se preko sajle, djeca su se nosila na leđima, tako nam je most spas”, ističe Zeković.

Načelnik opštine Foča Radisav Mašić kaže da je vrijednost bejli konstrukcije, koju je opština sa Drine prebacila na Ćehotinu, oko 200.000 KM.

“Mještani su sami izgradili pristupne puteve i ojačali nosače, tako da će most dobro doći stanovništvu na lijevoj obali Ćehotine. Ovo je lijepa akcija, zajednički realizovana i ovakve primjere mi pomažemo u svakoj mjesnoj zajednici”, rekao je Mašić.

Bejli konstrukcija, koja sada spaja obale Ćehotine, ima veoma zanimljiv istorijat. Napravljena je 1939. godine za potrebe britanske vojske. U Drugom svjetskom ratu nalazila se i na Majni u Njemačkoj, a Britanci su je nakon rata poklonili Jugoslovenskoj armiji.

U Foču je stigla prije nešto više od deset godina kao poklon Oružanih snaga BiH.