Представљена студија изводљивости обнове водовода и канализације

Стручни тим Европске инвестиционе банке представио је данас у Фочи Студију изводљивости за припрему Пројекта обнове водовода и канализације у овој општини. Како је истакнуто, вриједност укупне инвестиције је око 18 милиона КМ, а њом би требало да буду ријешни проблеми у водоснабдијевању града, приградских насеља и Миљевине. Планирано је да се замијени главни цјевовод у дужини од 12 километара, те дио секундарног водовода, тачније шест најкритичнијих километара, гдје су цијеви јако малог промјера, па због великог притиска долази до честих кварова, а са нових пет килоометара цијеви, водовод ће се проширити до Бриона и Драгочаве. Обновиће се и канализациона мрежа са изградњом постројења за пречишћавање, које је планирано на лијевој обали Дрине, преко пута КПЗ-а, речено је на презентацији, која је одржана у Градском позоришту. Обнова водовода и канализације финансираће се са 10 милиона марака кредита, који ће општина Фоча подићи код Европске инвестиционе банке, док је остатак, тачније 35 посто, грант ове банке, а 15 посто су средства које је општина већ инвестирала у водовод у претходних пет година. Шеф стручног тима Сохаил Хасан каже да је Студијом предвиђено више опција са различитим цијенама коштања, а да коначни приједлог износи око 18 милиона КМ. “Радостан сам што општина има финансијске капацитете да у потпуности изведе овај пројекат”, рекао је Хасан. Начелник општине Радисав Машић нада се да ће први радови почети ове године. “За општину Фоча ово је највећи пројекат у послератном период, јер са њим рјешавамо нешто што није ријешено у посљедњих сто година. У фази смо добијања сагласности Европске инвестиционе банке и у фази припреме тендера, који ће бити расписан наредних мјесеци, након чега крећемо са радовима”, рекао је Машић. По истом моделу финансирања, слични пројекти проводе се у 32 општине у Републици Српској, а њихова укупна вриједност је 100 милиона евра. Посредник између локалних заједница и Европске инвестиционе банке је Министарство финансија РС, које ће од банке повлачити кредитна средства и прослијеђивати их општинама.