SUTJESKA VJEČNO SABIRALIŠTE, SIMBOL HEROJSTVA I TEŽNJE KA SLOBODI

Bitka na Sutjesci najbolji je primjer zajedničke borbe pripadnika svih naroda sa cijelog prostora bivše Jugoslavije, među kojima je najviše bilo Srba, a koji su, vođeni slobodarskom idejom bili spremni da daju svoje živote.

Poručeno je ovo iz Doline heroja na Tjentištu gdje je u organizaciji Odbora Vlade Srpske za njegovanje oslobodilačkih ratova obilježeno 75 godina od slavne bitke koja je bila prekretnica  u Drugom svjetskom ratu na području bivše Jugoslavije, a u kojoj je za tridesetak dana borbe 1943. godine poginulo oko 7 500 boraca.

Tekovinama antifašističke borbe, i svemu onome što je ona bivšoj Jugoslaviji podarila, svoju čvrstu privrženost iskazalo je na stotine poštovalaca širom Srpske, Srbije, Crne Gore.

Spasoje Lubarda sa Cetinja prisjeća se da je na Sutjesci bio 1958.godine kada su se još skupljale kosti hrabrih vojnika slavne epopeje.

-Tada je formirana kosturnica , a kupile su se kosti po brdima, pa sam došao tada ovdje pješice sa Žabljaka. I poslije sam dolazio godinama, smatram da je važno dolaziti, njegovati tekovine borbe, da oni nisu krv svoju dali, mi bismo imali druga imena i prezimena, drugačije bismo živjeli ili čak i ne bismo-priča 83-ogodišnji Crnogorac.

Zdenko Duplančić, penzionisani pukovnik avijacije na Tjentište je došao iz Beograda odajući poštu palima za slobodu.

-Ove tekovine treba da čuvamo, ne samo kao tekovine slobode, već kao klasni element, kao suštinu opstanka jer je ovdje bio cilj uništiti Vrhovni štab, do tada su bile četiri ofanzive, ovdje Njemci nisu uspjeli-ističe Duplančić.

Sjenama antifašizma poklonili su se i brojni Banjalučani.

-Ovdje je veoma važno dolaziti zbog istine o stradanja Srba kroz protekla dva vijeka, jer neki žele da kažu da su Srbi ovdje bili statistička greška, a zapravo su najviše Srbi ovdje stradali, u svakoj brigadi ih je bilo preko 90 odsto-rekla je Banjalučanka, Bosanka Graonić.

Slično misli i njen sugrađanin Predrag Tošić.

-Bio sam i proteklih godina, pokloniti se nesrećnom gubitku više od sedam hiljada ljudi jako je važno zbog budućih generacija i svijesti o istini i pravdi-smatra Tošić.

Iz godine u godinu cijela bivša Jugoslavija u Dolini heroja divi se činjenici da je na ovom mjestu dvadesetak hiljada  partizanskih boraca i ranjenika pokazalo kako treba da se brani svaki kutak svoje zemlje, svoja sloboda i dostojanstvo, protiv šest puta brojnijeg neprijatelja naoružanog i potpomognutog sa 300 aviona.

-Ovo je bila borba protiv fašizma i nikada je ne treba poistovijećivati sa slabostima one države, jer ovdje je bila borba na život i smrt protiv onih koji su došli na kućni prag na dan oduzmu slobodu i ono što nam pripada. Ovo je istorijski događaj koji se mora dizati na viši nivo, naročito u prenošenju mlađim generacijama da im bude blagoslov i nasljeđe da nam se ne ponovi nešto slično-poručio je Milenko Savanović, ministar rada i boračko invalidske zaštite, koji je i predsjednik Odbora Vlade za obilježavanje olsobodilačkih ratova.

Petar Đokić, lider Socijalističke partije RS poručio je da je Sutjeska simbol vječnog herojstva i ljubavi prema slobodi.

-Ti ljudi nakon 7 000 žrtava nisu odustali i uspjeli su da se probiju iz žestokog obračuna fašističkih snaga. Na ovakva mjesta treba dovoditi mlade generacije, prikazati im suštinu NOB-a, antifašizma i njeguovatu sjećanje na sve stradale tokom Drugog svjetskog rata-rekao je Đokić.

Organizaciju obilježavanja 75.godišnjice Bitke na Sutjesci podržala je i opština Foča.

-Ovdje smo danas i svih ovih godina ponosni na one koji su dali živote za slobodu. Zato je Sutjeska naše sabiralište, zborište jer svi mi ovdje imamo svoje parče slobode-rekao je Radisav Mašić, načelnik opštine Foča.

Vijence na spomen-kosturnicu koja čuva kosti 3 301 palog borca položili su izaslanik predsjednika Republike Srpske Miladin Dragičević, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH, delegacije Narodne skupštine RS, Vlade RS, delegacije SUBNOR-a RS, Srbije i Slovenije, SOBNOR-a Crne Gore, Ambasade Ruske Federacije, Opštine Foča, BORS-a, i brojni drugi poštovaci tekovina NOB-a.

Bitka na Sutjesci sinonim je za operaciju „Švarc“ sila Osovine protiv jugoslovenskih partizanskih snaga za vrijeme Drugog svjetskog rata u kasno proljeće 1943. godine. Za ovu operaciju, koja je imala važne posljedice ne samo na budući tok rata, nego i na političku budućnost ovih prostora, koristi se i naziv Peta neprijateljska ofanziva.

 

happy wheels