Машић: Година била веома успјешна, измирене све обавезе

Начелник општине Фоча Радисав Машић изјавио је данас, након новогодишњих пријема за директоре јавних установа и представнике медија, да је 2019. била веома успјешна година у којој су све обавезе из општинског буџета редовно измириване, тако да се у нову годину улази чистих рачуна и са стабилним пословањем.

Он је навео да су сви буџетски корисници на вријеме добијали средства и да је општина ликвидна.

“Ово је година у којој смо око 30 одсто буџетских средстава инвестирали, а осим тога у општини се инвестирало око 10 милиона марака додатних средстава, тако да су урађени велики помаци. Ово је добар основ да наставимо тако и у наредној години”, рекао је Машић.

Он је Фочацима пожелио срећне новогодишње и божићне празнике.

“Да буду доброг здравља, да их прати свака срећа, да имају успјеха у послу који раде, а они који не раде да добију посао у наредној години. Посла ће бити јер најављују се велике инвестиције које ће ангажовати већи број радних мјеста”, поручио је Машић.

Начелник Фоче је оцијенио да је и у овој години локална управа имала добру сарадњу са медијима, за које је навео да су објективно и правовремено информисали јавност о свим дешавањима.

Захвалио се представницима медија како на афирмативним причама, тако и на извјештавању о свим темама, чиме се заједнички доприноси рјешавању животних проблема грађана.

Општина Фоча: Исплаћене стипендије студентима

Двије посљедње стипендије свим редовним студентима биће исплаћене сутра, саопштено је из Општине.

У овој години Општина Фоча је додијелила 140 стипендија редовним студентима.

Поред студената, чији је просјек оцјена на факултету већи од 7,5, Правилником су обухваћени и студенти из борачких, социјалних категорија и дјеца из вишечланих породица.

Велико интересовање за шаховски турнир

Недовно је у Фочи основан шаховски клуб који носи назив „Омладински шаховски клуб- Девети јануар“, а организатори ће настојати да на крају сваке календарске године организују општински омладински турнир на коме ће учествовати ученици основних школа и СШЦ Фоча.

Први турнир за ученике фочанских школа одржан је јуче на коме се такмичило и шаховско знање показало око 50 ученика.

Иако је већ почео распуст а велики број дјеце одсутан из града, интересовање за такмичење на омладинском шаховском турниру није изостало. У препуној читаоници Центра за културу и информисање основци и средњошколци показали су своја шаховска умијећа. Шах као спортска игра све више интересује и заокупља младе, а показало је то и ово такмичење. Колико шах има позитивно дејство на ментално здравље дјеце, потврдио је недавно и Европски парламент који је, како каже Радан Мимић вођа шаховске секције у ОШ „Веселин Маслеша“, подржао играње шаха и увођење часова шаха у редовну наставу.

-Како живимо у времену убрзаног развоја технологија и телефона, задовољан сам одзивом дјеце која долазе на шаховску секцију. Многе развијене земље увеле су шах као редован предмет у школама, јер су схватили колико је битан за ментални развој. Не постоји ниједан спорт, односно интелектуална радња која може тако да развија мозак . Играјући шах дјеца уче да то пренесу на живот и уче да буду много добри људи, јер играјући шах уче да их донесене одлуке могу да коштају у животу- рекао је Мимић.

Такмичење се одвијало према старосној доби. У категорији до 11 година за дјечеке и дјевојчице, прво мјесто заузели су Милетић Аница ученица четвртог разреда ОШ „Свети Сава“ и Мимић Лазар ученик четвртог разреда ОШ „Веселин Маслеша“.

Прво мјесто, у категорији до петнаест година, освојили су Мимић Софија и Алекса Ђуковић, ученици четвртог и деветог разреда ОШ „Веселин Маслеша“.

Средњошколци, Миљана Голубовић и Вељко Малиш, бивши ученици и чланови шаховске секције која дјелује при ОШ „Веселин Маслеша“ били су најбољи у категорији до осамнаест година.

Мјеста у шаховском клубу има за све заљубљенике у шах , без обзира на узраст, који посједују жељу за учење ове изузетно корисне и мисаоне игре.