Skip to content

SO Foča: Usvojen budžet od 13.690.000 maraka – prihodi veći za sedam odsto

SO Foča: Usvojen budžet od 13.690.000 maraka – prihodi veći za sedam odsto

Odbornici Skupštine opštine Foča usvojili su danas budžet za 2020. godinu u iznosu od 13.690.000 KM.

U odnosu na ovu godinu, izvorni prihodi povećani su za 770.000 KM, tačnije sa 10.430.000 na 11.200.000, odnosno za sedam odsto, dok su rashodi smanjeni za četiri procenta.

U skupštinskoj raspravi je istaknuto da je budžet izbalansiran i da je planiran u skladu sa ekonomskim principima ravnopravne raspodjele sredstava.

Načelnik opštine Foča Radisav Mašić je naveo da će se u 2020. godini završiti gradnja novog vrtića, kao i druga faza obnove gradskog vodovoda, koja podrazumijeva postavljanje 21 kilometra novih cjevovoda i 3.000 kućnih priključaka.

On je rekao da će biti završena i rekonstrukcija Sportskog omladinskog centra “Partizan”, da će se nastaviti aktivnosti oko otvaranja rudnika olova i cinka na Čelebićima, zatim da će početi projekat vodozaštite, te da je jedan od prioriteta u narednoj godini izgradnja nove deponije.

U strukturi budžeta, napomenuo je Mašić, 26 odsto su investiciona sredstva, a 14 odsto socijalna davanja, dok su izdvajanja za budžetske korisnike ili povećana ili su ostala na istom nivou.

Tako su sredstva namijenjena za održavanje javnih površina povećana sa 300.000 na 350.000 KM, za sportske organizaicije sa 350.000 na 400.000 KM, za Boračku organizaciju sa 70.000 na 80.000, za poljoprivredu i zapošljavanje izdvojiće se po 150.000, za natalitet i vantjelesnu oplodnju 130.000, za studentske stipendije 150.000, za asfaltiranje puteva 400.000, za nastavak modernizacije puta kroz kanjon Tare 100.000, a za održavanje nekategorisanih puteva 150.000 KM.

Veća sredstva u 2020. u odnosnu na prethodnu godinu dobiće i Crveni krst, Udruženje penzionera, Udruženje ratnih vojnih invalida, Dom zdravlja.

“Povećani su svi prihodi budžeta izvornog karaktera, a troškovi budžeta smanjeni, tako da ćemo, pored uobičajenih stavki, značajnije pomoći socijalne kategorije, natalitet, studentske stipedije, boračke kategorije, penzionere, Crveni krst i druge organizacije. Opština u ovom trenutku nema nikakvih dugovanja i mi ćemo sa Novom godinom izmiriti sve račune i ovo je prvi put da opština Foča sa ovakvim rezultatom izlazi pred svoje građane”, rekao je Mašić.

On je napomenuo da opština u narednu godinu ulazi stabilno bez dugovanja i bez sudskih sporova, te da su velika očekivanja i od investicija Vlade Srpske u infrastrukturu i privredu.

“Očekujemo početak radova na putevima prema Šćepan Polju i Tjentištu, a mislimo da ćemo započeti i investicije koje je predsjednik Vlade Radovan Višković dogovorio sa Kinezima- otvaranje jedne fabrike i izgradnju tri centrale na rijeci Bistrici”, rekao je Mašić.

Opštinski budžet nije dovoljan da podmiri sve potrebe, naglasio je Mašić, ali zato lokalna vlast godinama uspijeva da za sve krupne investicije privuče sredstva iz posebnih izvora.

Tako su u ovoj godini, između ostalog, naveo je Mašić, završene dvije stambene zgrade, čime je konačno raspušten kolektivni centar u Miljevini, a u Industrijskoj zoni Brod izgrađene su tri trafo-stranice, koje su koštale 300.000 KM.Na sjednnici je usvojen i rebalans budžeta za ovu godinu u iznosu od 13.661.000 KM.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter