Конференције за новинаре на почетку пројекта

У циљу представљања пројекта, његових активности и очекиваних резултата пројектом је предвиђено организовање 4 конференције за новинаре у општинама Плужине и Фоча, 2 на почетку и 2 на крају пројекта.
На конференцији у Плужинама којом је најављен почетак пројекта говорили су предсједник Општине Плужине Мијушко Бајагић, начелник Општине Фоча Радисав Машић, директор Парка природе “Пива” Слободан Делић и координатор пројекта Марија Миленковић. На конференцији за новинаре у Фочи говорила је и директорка Туристичке организације Фоча, Лепосава Ђајић. Конференције су организоване 21. и 22. јануара 2020. године у Плужинама и Фочи, респективно.

Детаљније:

Конференција за новинаре у Фочи

Конференција за новинаре у Плужинама

Позив за јавну расправу

Влада Босне и Херцеговине имплементират ће програм интегрираног развоја ријечних коридора Саве и Дрине (Пројект), уз судјеловање следећих министарстава: Министарства финансија и трезора Босне и Херцеговине, Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства У Федерацији БиХ (ФБиХ), Министарства, пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске (РС), Владе Брчко дистрикта (БД) и односних пројектних имплементацијских јединица (ПИЈ-ови)

Медјународна банка за обнову и развој пристала је финансирати пројекат

Позивамо вас дана 29.01.2020г у 12 сати присуствујете јавној расправи, која ће се одржати у згради административног центра Владе Републике Српске, ламела А, конференцијска сала у приземљу зграде.

Јавна расправа ће бити одржана у складу са документима:

ОКВИР УПРАВЉАЊА И СОЦИЈАЛНА ПИТАЊА ЗА БИХ
ПЛАНА ЗА ПРЕУЗИМАЊЕ ОБАВЕЗА ЗА ОКОЛИШ и СОЦИЈАЛНА ПИТАЊА ЕСЦП
ПРОЦЕДУРА ЗА УПРАВЉАЊЕ РАДНОМ СНАГОМ ЗА БОСНУ И ХЕРЦЕГОВИНУ
ПЛАН УКЉУЧИВАЊА ЗАИНТЕРЕСИРАНИХ СТРАНА ЗА БОСНУ И ХЕРЦЕГОВИНУ
ОКВИР ЗА ПРЕСЕЉЕЊЕ ЗА БОСНУ И ХЕРЦЕГОВИНУ
ПЛАН УПРАВЉАЊА ОКОЛИШЕМ И СОЦИЈАЛНИМ ПИТАЊИМА ДУЖ ОБАЛЕ САВЕ

СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА

Општина Фоча и Српско просвјетно и култруно друштво ” Просвјета” и ове, као и претходних година, организује Светосавску академију.
Манифестација ће се одржати уочи Савиндана, 26. јануара у 19 часова у Градском позоришту.
У програму Академије учествоваће Хор Богословске школе Св. Петар Дабробосански, ученици Основне музичке школе а представиће се и хор Српског православног црквеног друштва ” Побратимство” из Фоче.

Прворођену бебу у овој години Начелник општине ће наградити златником, а биће награђени и ученици генерације у 2019. години у основним и средњим школама наше општине.

Сви грађани су позвани да присуствују овој свечаности а улаз је слободан.

Светосавка академија је једна од манифестација из програма ” Јануарске духовне и културне свечаности”, који је почео 18. децембра прошле године и трајаће до 3. фебруара ове године.

У програму је 29. јануара, позоришна представа ” Цигани идемо” Аматерског позоришта Фоча, затим 31. јануара избор спортисте године а на крају књижевно вече на коме ће своју књигу промовисати Неле Карајлић.
Све ове манифестације одражавају се у градском позористу са поцетком у 19 часова и за све је улаз бесплатан.

Dobrodošli!!!

„Мисија могуће“ подстакла на размишљање фочанску публику

Представа „Мисија могуће“, у којој је кроз свакодневицу просјечне породице на духовит начин приказано друштво у којем живимо, изведена је на позорници Градског позоришта у Фочи. Циљ представе је скренути пажњу на животна питања обичних грађана.

Ријеч је о комедији у којој су глумци Аида Буква, Мирза Мушија и Алмир Чехајић Батко, кроз живот породице Бешић, приказали како често више водимо рачуна о небитним стварима, док нам се иза леђа одвијају много важније животне теме, а да тога нисмо свјесни.

Један од аутора, који наступа у улози наратора, Алмир Чехајић Батко сматра да би људи требали да се покрену и освијесте, како би могли да побољшају квалитет живота.

-Мислим да сценарио довољно говори о томе да би људи требали да се покрену, али не у неком револуционарном смислу, већ да ствари које посматрају око себе забиљеже, ураде и покажу да на овој планети нису само да бораве у својим домовима, већ да заиста учествују у јавном животу. Порука је да је сваки појединац држава и да је сваки човјек на планети једнако важан -рекао је Чехајић.

Глумица Аида Буква, у представи тумачи улогу Бадеме, која са супругом живи 17 година, без жеље да унаприједе живот . Затворени у свој свијет, препиру се око непотребних ствари и троше енергију, док се мимо њиховог знања дешавају и лијепе и ружне ствари.

-Сви можемо да се пронађемо у неком од елемената представе. Мислим да је наш народ помало депресиван, затворен и да одустаје од себе, због чега ми је жао. Човјек је највише поражен када каже да не мора, неће или да не заслужује, а задатак позоришта је да препозна те симптоме-сматра Буква.

Жанровски позиционирана као комедија, представа „Мисија могуће“ је едукативног карактера, а намјера аутора је да публику подстакну на дијалог и размишљање.

-Вријеме је да помислимо како нисмо сами себи на задњем мјесту, а то је колективна свијест. Нико не може сам нешто да промијени, али можемо сами да размишљамо о томе, а да се након тога удружујемо и да нешто мијењамо-истакла је Буква.

Представа је настала у оквиру програма оснаживања независних медија у БиХ, који је петогодишњи пројекат Америчке агенције за развој који подржава независност медија и слободу изражавања у БиХ, а реализују га Центар за промоцију цивилног друштва и Отворена мрежа. Након Фоче, представа ће бити изведена у Горажду 27. децембра.