Skip to content

Foča okićena trobojkama uoči rođendana Srpske

Foča okićena trobojkama uoči rođendana Srpske

Foča je okićena zastavama Republike Srpske, povodom obilježavanja 9. januara – Dana Republike.

Zastave su postavljene duž glavnih saobraćajnica i na Trgu kralja Petra, te je tako iskazana ljubav prema otadžbini i dat doprinos da proslava 9. januara bude što veličanstvenija.

Republika Srpska osnovana je 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH, nakon što su preglasani u ključnim pitanjima koja su se ticala opstanka Jugoslavije i nakon što su pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali konstutitivni status.

Položaj i ovlaštenja Republike Srpske potvrđeni su u Dejtonu 1995. godine, kada je ona ustanovljena kao jedan od dva entiteta koji sačinjavaju BiH. Srpska od svog formiranja ima zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter