Обнова најстарије цркве у Фочи

ОПШТИНА ФОЧАОбнова најстарије цркве у Фочи

Светиња у Лућу

Црква Успења Пресвете Богородице у Лућу, смјештена подно планина Малуша и Зеленгора, двадесетак километара од Фоче и исто толико од Тјентишта, је најстарији православни храм у тој општини.

Изграђена је, највероватније, у раном средњем вијеку, а обновљена два вијека касније, почетком 18. вијека.

Та једнобродна грађевина зидана каменом, а нешто касније дограђена полукружном апсидом, покривена је клисом који је изграђиван од најбољег осушеног храстовог дрвета.

Довратник на улазу у цркву урађен је од лијепо клесаног камена са лучним надвратником на коме је урезан крст и година 1834. када је највероватније црква реновирана.

Црква је поплочана каменим плочама на којима је угравиран мозаик, а иконостас је од дрвета са фино изрезбареним царским дверима.

Дуборез је рађен у 17. вијеку, када је настала и икона Пресвете Богородице.

Ту је и икона Св. Николе из 19. вијека, а неке старе иконе из цркве у Лућу премјештене су у цркву у Мостару.

Црквена општина Тјентиште прије годину дана покренула је акцију обнове светиње у Лућу. Много посла је урађено: саниран је кров, пјескарење зидова споља и унутрашњости, постављена је нова ограда на улазу у порту, урађен тротоар и унутрашњост црквене сале.

Ове велике послове Црквена општина реализује уз финансијску помоћ Општине и прилоге вјерника.

Реновирана светиња у Лућу биће освећена на празник Успенија Пресвете Богородице, 28. августа.