ОДРЖАНА ПРВА – КОНСТИТУТИВНА СЈЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ ФОЧА

ОДРЖАНА  ПРВА – КОНСТИТУТИВНА СЈЕДНИЦА

СКУПШТИНЕ  ОПШТИНЕ  ФОЧА

Прва – конститутивна сједница Скупштине Општине Фоча одржана је у сриједу, 13. јануара 2021. године, у сали Градског народног позоришта у Фочи, са почетком у 10,00 часова.

Сједница је одржана уз обавезу придржавања прописаних мјера заштите против вируса корона – COVID 19.

Сједницу је сазвао и отворио предсједник Скупштине из претходног сазива, Изет Спахић, који је руководио сједницом до избора Радног предсједништва.

Сједницом је предсједавало Радно предсједништво, у саставу: Вељко Марић, као најстарији одборник из новог сазива Скупштине, којем су помагали два најмлађа одборника из састава политичких субјеката са највећим бројем одборника: Никола Вуковић (СНСД) и Душан Бодирога (СДС).

Радно предсједништво је предсједавало сједницом до избора предсједника Скупштине.

На сједници је извршена верификација мандата свих 25 одборника Скупштине, који су положили свечану заклетву.

На сједници су разријешени дужности по основу престанка мандата: чланови сталних радних тијела Скупштине, функционери Општине Фоча и службеници на руководећим радним мјестима Општинске управе Општине Фоча.

Разријешени су функција:

–  Изет Спахић, предсједник Скупштине Општине Фоча,

–  Силвана Вуковић, потпредсједник Скупштине Општине Фоча,

–  Зоран Елез, замјеник Начелника Општине Фоча.

Разријешени су дужности службеници на руководећим радним мјестима Општинске управе Општине Фоча:

–  Бранимир Радовић, секретар Скупштине,

–  Душанка Станковић, Одјељење за општу управу,

–  Мирјана Давидовић, Одјељење за финансије,

–  Бранка Саламадија, Одјељење за привреду и друштвене дјелатности,

– Менсуд Јахић, Одјељење за просторно уређење и стамбено – комуналне послове,

–  Гордан Дракул, Одјељења за инспекцијске послове и комуналну полицију.

Извршен је избор:

–  Комисије за избор и именовање,

–  функционера Општине Фоча.

Извршен је избор и именовање:

–  вршиоца дужности секретара Скупштине,

– вршилаца дужности начелника одјељења из састава Општинске управе Општине Фоча.

За предсједника Скупштине, на приједлог Комисије за избор и именовање, у поступку тајног гласања, изабран је Срђан Драшковић (Демократски савез – ДЕМОС).

За потпредсједника Скупштине, на приједлог Комисије за избор и именовање у поступку тајног гласања, изабран је Дејан Павловић (СНСД).

За замјеника Начелника Општине Фоча, на приједлог Начелника Општине Фоча, у поступку тајног гласања, изабрана је Весна Рашевић (СНСД).

За вршиоца дужности секретара Скупштине, на приједлог Комисије за избор и именовање, именован је Бранимир Радовић.

На приједлог Начелника Општине Фоча, Скупштина је именовала вршиоце дужности начелника одјељења Општинске управе Општине Фоча:

–  Одјељење за општу управу: Виде Вуковић, дипломирани правник,

–  Одјељење за финансије: Драган Ивановић, дипломирани економиста,

– Одјељење за привреду и друштвене дјелатности: Оливера Елез, дипломирани инжињер грађевине,

–  Одјељења за просторно уређење и стамбено – комуналне послове: Ранко Поповић, дипломирани инжињер архитектуре,

– Одјељења за инспекцијске послове и комуналну полицију: Младен Пиповић, дипломирани инжињер пољопривреде.

Вршиоци дужности секретара Скупштине и начелника одјељења Општинске управе именовани су на период од 90 дана, до коначног именовања руководећих службеника на овим позицијама након спровођења поступка јавног конкурса.

На приједлог Комисије за избор и именовање, Скупштина је извршила именовање Комисије за примопредају дужности између функционера Општине Фоча, као и службеника на руководећим радним мјестима у Општинској управи Општине Фоча.

Скупштина је упозната са обавјештењем о постојању скупштинске већине, коју чини 17 одборника, и то: осам одборника Савеза независних социјалдемократа – СНСД – Милорад Додик, три одборника Демократског савеза – Демоса, два одборника Социјалистичке партије Српске – „Будућност Српске“, два одборника Социјалистичке партије, један одборник Уједињене Српске и један Одборник Народног демократског покрета, који су то потврдили својим овјереним потписима.

Скупштина је упозната са обавјештењем одборника Крста Ивановића да је иступио из састава ДНС – Демократског народног савеза, који ће у Скупштини дјеловати као самостални одборник.

Срђан Драшковић, предсједник Скупштине је изјавио да ће се трудити да атмосфера у Скупштини буде радна и конструктивна, без вријеђења, те да се сви одборници придржавају кодекса понашања. Он је истакао да је скупштинска већина стабилна, изражавајући увјерење и наду да ће сви одборници конструктивно учествовати у раду Скупштине, која ће постићи видљиве резултате.

Он је најавио да ће убрзо бити сазвана редовна сједница Скупштине на којој би, између осталог, требало разматрати нацрт буџета Општине Фоча за 2021. годину.

Милан Вукадиновић, начелник Општине је изразио увјерење да ће извршна власт Општине са новим тимом направити искорак у наредном четворогодишњем мандату и да ће се постићи успјех за општину Фоча и све њене грађане.