Позив за достављање података везаних за историју ослободилачких ратова

Полазећи од значаја његовања традиције ослободилачких ратова и потребе обиљежавања историјских догађаја на примјерен и достојанствен начин, Влада Републике Српске је формирала Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова, са задатком да промовише значајне историјске догађаје из ослободилачких ратова српског народа, који се обиљежавају на републичком, регионалном и локалном нивоу.

У циљу обједињавања свих података, информација, фотографија, видео и фоно записа, књига и друге документације која је везана за ослободилачке ратове српског народа и Одбрамбено-отаџбински рат Републике Српске, Министарство рада и борачко инвалидске заштите је послало захтјев свим општинама да прикупе и обједине податке везана за подручје њихове локалне заједнице.

Сви заинтересовани грађани који посједују фотографије, видео и фоно записе, те књиге који су везане за ослободилачке ратове српског народа и Одбранбено-отаџбинског рата, да доставе електронским путем на емаил: administracija@opstinafoca.rs.ba или Одјељењу за општу управу у канцеларију број 13 Општине Фоча како би се на републичком нивоу направила веб страница и апликација од стране Одбора за његовање Ослободилачких ратова.

Ова апликација ће омогућити:

• Информисање о значају и карактеру историјских догађаја те историјских личности,
  • најављивање обиљежавања историјских догађаја,
  • праћење реализације појединих догађаја (извештаји, фотографије са догађаја и слично),
  • могућност претраживања, по годинама, догађајима и слично,
  • информације о споменицима, спомен обиљежјима и бојничким гробљима републичког, регионалног и локалног значаја,
  • претраживање “Гугл” мапе стратишта и
  • кориштење електронске бибилиотеке