„FUDBAL FRENDS“ UČI MLADE IGRAČE POŠTOVANJU PROTIVNIKA I FER IGRI

Uspjeh u fudbalu svakog igrača zavisi od toga koliko od malih nogu dobija podršku od roditelja, trenera i saigrača, okoline, i na tome vrhunski klubovi treba da rade od samog početka, da svim igračima usade ne samo samopouzdanje, nego i povjerenje, fer plej i poštovanje i društvenu odgovornost što čini osnovu za uspjeh. Fudbal može mnogo, a sa ovim pretpostavkama može sve. Ovo su osnovne poruke okruglog stola, pratećeg sadržaja Trinaestog Fudbal frendsa koji je održan u Foči.

„Fudbal frends“ u Foči osim što je godina prepoznatljiv po kvalitetnom fudbalu, druženju i prijateljstvu mladih nada iz regiona, ostaje upamćen svakom igraču po fer pleju i međusobnom poštovanju i uvažavanju. Upravo je potez igrača Crvene zvezde, koji je izbacio loptu u aut kada se povrijedio igrač vječitog protivnika, mladi fudbaler Partizana, naišao na oduševljenje kako publike tako i svih učesnika prestižnog turnira. To je, prema riječima Vladimira Borkovića poznatog doktora sportske psihologije, posebnost ovog turnira i ono što igračima ostaje usađeno kao zvijezda vodilja u daljoj karijeri.

Borković, koji je bio dio stručnog štaba mlade reprezentacije Srbije kada su se prije dvije godine okrunili titulom prvaka svijeta, smatra da je osnovna ideja svakog fublaskog kluba da pronađe način kako da igrači izvuku svoj maksimum.

-Upravo to mi pokušavamo da prenesemo fudbalerima i fudbalerkama da u svaki trening i odnos koji imaju sa ljudima daju sebe maksimalno, a taj maksimum pretpostavlja da će se postići rezultat, ne samo u fudbalu već i u životu uopšte. Znam mnoge fudbalere iz reprezentacije koji su u Foči igrali turnir ranije, poput Gaćinovića, Grujića, koji pamte ovaj  grad i turnir po duhu tolerancije, prijateljstva i fer pleja i koji to poslije pričaju svojim saigračima i kroz ta iskustva razvijaju dodatni fer plej i kolektivni duh i zato su, između ostalog, i bili prvaci svijeta-istakao je Borković.

Napraviti od mladih igrača dobre ljude i još bolje sportiste upravo je dugogodišnja misija Omladinske škole fudbala crveno-belih.

– Mi uvek tražimo najtalentovanije igrače, imamo dobru skautsku službu, naši treneri vode brigu od dečacima i trudimo se da napravimo dobre igrače i ljude, mali broj njih, nažalost, može da živi od fudbala, a veći broj mora da se posveti školi i da budu dobri i čestiti ljudi u društvu-rekao je sekretar škole Dejan Cvetković.

Učesnici okruglog stola već trinaest godina u Foči razmijenju iskustva u organizaciji omladinskih škola, međusobno sarađuju, ali i prenose stav na mlade generacije da materijalni status i popularnost nisu primarni ciljevi fudbala.

-Zato ovo treba održavati i dalje, mi svi skupa trebamo da se odazivamo na ovaj turnir, dati podršku organizatoru, jer je ovo jedna fenomenalna stvar za sve nas trenere i za igrače i za sve ljude u sportu kojima nogomet nešto znači-smatra trener HNK „Rijeka“ Renato Pilipović.

Regionalna, međuentiteska i međunarodna saradnja ciljevi su  “Fudbal frendsa”, koje više od deceniju uspješno realizuje opština Foča uz podršku resornog ministarstva, fudbalskih saveza RS i FBiH.

-Opština Foča u ovaj turnir ulaže mnogo, mi svake godine okupimo najbolje igrače sa prostora bivših jugoslovenskih republika i evo trinaest godina ovdje nije bilo nijednog incidenta. Toliko već dokazujemo ono što je najbolje u fudbalu i zbog toga očekujemo i veću podršku za ovaj turnir-rekao je Radisav Mašić, načelnik opštine i predjsednik OO turnira.

Uvrštavajući “Fudbal frends” u kalendar manifestacija od posebnog značaja za RS, kvalitet turnira prepoznaje i resorno ministarstvo:

-Turnir je podignut  na viši nivo u svakom pogledu, a i finansijski, prošle godine izdvojili smo 20 000 maraka, toliko ćemo i ove godine, a razmotrićemo i druge oblike podrške Foči-rekla je Jasmina Davidović, ministar porodice, omladine i sporta RS.

Najbolje utiske iz Foče ponijeće i šef Kancelarije Savjeta Evrope u Bosni i Hercegovini Dragoslav Štefanek, koji je okruglom stolu najavio i mogućnost evropske podrške “Fudbal frendsu”:

-Prvi put sam u Foči na ovom turniru i veoma sam oduševljen. O svemu što sam vidio upoznaću svoje nadležne u Savjetu Evrope u Strazburu i smatram da postoje dobre šanse da Savjet podrži i trebalo bi da podrži ovaj projekat, zato što ovdje nije samo riječ o sportu i igri, već se radi o jednoj značajanoj socijalnoj inkluziji različitih ljudi iz različitih zemalja, o odličnoj međusobnoj saradnji u regionu, a to je upravo ono što i jeste u središtu Savjeta Evrope-rekao je Štefanek.

Uz želju, volju, organizaciju i podršku fudbal može mnogo, a nije slučajno da je najvažniji most među ljudima i univerzalni svjetski jezik, ističe idejni tvorac Fudbal frendsa i predsjednik istoimene beogradske Asocijacije, Zoran Avramović:

-Imamo mnogo primjera svuda oko nas da fudbal može mnogo, a jedan od primjera je i ovaj turnir koji već trinaest godina postoji i živi i pokušava sa “malim fragmentima” i “malim pričama”  probudi ideju kod mnogih ljudi, koji se kroz fudbal i igru razumiju, jer je fudbal zaista univerzalni jezik svih nas-rekao je Avramović.

Sa okruglog stola u Foči poručeno je da mladi ljudi treba da slijede svoje snove, da ono što ostaje izvan fudbala jeste ono najvrijednije u igri, a to su prijateljstvo , druženje, uspomene koje ih vezuju. Dokaz za to je “Fudbal frends” u Foči, koji je već godinama mnogo više od igre.

 

 

happy wheels