ПАРАСТОС ЗА УБИЈЕНЕ СРПСКЕ ЦИВИЛЕ И БОРЦЕ У ТРНОВУ

Служењем парастоса и полагањем цвијећа на спомен-обиљежја у општини Трново данас су обиљежене 23 године од првог и jeдног од највећег страдања цивила и бораца ове и околних општина.
Парастос је, пред спомеником на планинском превоју Рогој, на путу Трново – Фоча, служен за 69 погинулих српских бораца из Калиновика, Трнова, Фоче, Невесиња, Гацка и Билеће који су погинули на том мјесту.

rogoj 2
На данашњи дан 1992. године на велики православни празник Огњену Марију, Трново су први пут у протеклом рату окупирале муслиманске снаге, које су тог и наредних неколико дана убиле 93 цивила, од којих 48 жена и четверо дјеце, од којих је најмлађе имало само 15 мјесеци.
Вијенце су на спомен-обиљежја положили представници борачких организација и општина Трново и Калиновик, града Источно Сарајево, породица несталих и убијених бораца и цивила, начелник општине Фоча Радисав Машић и представници Борачке организације Фоча.