Закључци Кризног штаба за ванредне ситуације општине Фоча

Општина ФОЧА

Закључци Кризног штаба за ванредне ситуације општине Фоча

Данас, 15.03.2020.године је одржана сједница Кризног штаба за ванредне ситуације и донесени су следећи закључци:

1. Кризни штаб је констатовао да је епидемиолошко стање на подручју општине Фоча стабилно. У Фочи нема регистрованих заражених пацијената вирусом Корона, а у кућној изолацији је седам особа и сви су без изражених симптома болести.

Кризни штаб позива све грађане да се придржавају упутстава љекара и да стално подижу ниво личне хигијене, као и хигијене просторија у којима бораве.
Кризни штаб позива све грађане који су били у зараженим подручјима да се телефоном јаве свом породичном љекару и да се досљедно придржавају упутстава о четрнаестодневној изолацији. Грађанима је остављена могућност да на дежурни телефон 124 прослиједе све информације везане за лица која су дошла из заражених зона.

2. Од сутра (16.03.2020.године), се забрањује рад за: играонице, дискотеке, свадбене салоне, фитнес клубове и теретане.

3. Ограничава се радно вријеме до 18.00 часова свим трговинским и занатским радњама, тржним центрима и кладионицама.

4. Ограничава се радно вријеме угоститељским објектима, ресторанима, апотекама и пекарама до 20.00 часова

5. Забрањује се музика уживо у свим објектима.

6. Све јавне установе и заједнице етажних власника обавезне су да изврше дезинфекцију својих просторија.

7. Обавезна је дезинфекција у јавном превозу, у аутобусима и такси возилима.

8. Наставља се акција редовног прања улица уз ангажовање већег броја возила за провођење те активности.

9. Појачава се свакодневни одвоз смећа, уз обавезу дезинфекције мјеста гдје су постављени контејнери.

10. Инспекцијским службама наложено је да свакодневно наставе контролу хигијене мокрих чворова у трговинским центрима и угоститељским објектима, као и контролу промета животних намирница.

11. Инспекторима је наложено да контролишу цијене средстава за хигијену и свих прехрамбених производа.

12. Обавезују се власници трговинских радњи и центара да обезбиједе заштитну опрему за своје раднике и да на одговарајући начин дезинфикују свој простор и корпе које се користе у трговини.

13. Центар за социјални рад и Црвени крст обавезни су да обезбиједе помоћ старим и болесним лицима, која немају другу помоћ, како не би морали излазити из својих домова.

14. Кризни штаб ће засједати сваког дана и грађане редовно обавјештавати о својим закључцима, а од сутра ће бити отворен и дежурни број телефона за све информације грађана.