УПУСТВО ЗА ЧИШЋЕЊЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЈУ СРЕДСТАВА ЈАВНОГ ПРЕВОЗА

ЈЗУ Институт за јавно здравство Републике Српске
Министарство саобраћаја и веза Републике Српске

У циљу превенције и контроле инфекције Нове корона вирусне болести [ЦОВИД-19] неопходно је да редовно проводите мјере чишћења и дезинфекције средстава јавног превоза.

Мјере проводи превозник, приватно предузеће према уговору или надлежно предузеће овлашћено за провођење мјера дезинфекције уз коришћење адекватне опреме за личну заштиту.

Средства на бази натријума хипоxлорита су дјелотворна за уништавање ЦОВИД- 19. Средства на бази алкохола могу се користити за брисање површина на којима употреба натријум хипохлорита није одговарајућа, на примјер металне површине.

Такође, средства на бази глутаралдехида су једнако дјелотворна и практично се примјењују. Сва средства, као и методе које се користе за дезинфекцију, морају бити у складу са интерним упуствима возила које се дезинфикују.

Дезинфекција се изводи регистрованим дезинфекционим средствима која дјелују на вирусе према упуствима произвођача.
Европски центар за превенцију и контролу болести[ЕЦДЦ] препоручује средства на бази следећих активних материја;
*Етанол
*Натријум хипохлорит
*Глутаралдехид
*Изопропанол
*Бензалконијев хлорид
*Натријум хлорит

Поступци дезинфекције у возилима:

• Обуците заштитну опрему која штити од инфективног материјала.
  • Припремите раствор за дезинфекцију према упуствима произвођача.
  • Отворите и поставите врећу за инфективни отпад поред видљивог онечишћног подруча. Уколико такве вреће нису доступне , обичне вреће означити са ”ИНФЕКТИВНИ ОТПАД”
  • Површине које захтјевају чишење и дезинфекцију на сједишту на којима је сједио пацијент, сусједним сједиштима у истом реду, сусједним редовима и другим подручјима а обухватају:
  • – сједила сједишта
  • – наслони за руке
  • – наслони сједишта(метални или пластични дио)
  • – столић
  • – поклопац за сигурносни појас
  • – контроле за свјетла и ваздух
  • – -сусједне зидове и прозоре
  • – санитарне чворове које је користио пацијент: ручке и браве на вратима,  WЦ шкољку, сједало WЦ шкољке, чесму, умиваоник, сусједне и супротне зидове.

Уколико се ради о возу са кабинама, наведене принципе темељног чишћења и дезинфекције примјенити на цијелу кабину. Остала подручја чистити и дезинфикујте у складу са уобичајним протоколима за чишћење прописаним стандардним протоколом:

• Брисачем пода, једнократним крпама или папирнатим ручницима очистити видљиво прљаво подручје (уклонити чврсте материје и течни отпад). Одложити у врећу за инфективни отпад,.
  • Очистити површину детерџентом и водом.
  • Проспите раствор за дезинфекцију око очишћеног подручја користећи папирне убрусе раствор распоредити према средини. Након што је подручје влажно, папирним убрусом очитити ово подручје а затим материјал одложити у врећу за инфективни отпад.
  • Пустите да довољно времена прође како би се остварио контакт између дезинфекционог средства и површине ради уништавања микроорганизма. Придржавајте се свих
    сигурносних мјера према упуствима.
  • Контаминиране текстиле ставити у врећу за инфективни отпад, затворити и означити за касније одлагање или дезинфекцију (За прање текстила користите програм с темпаратуром воде најмање 70 степени целзијуса уз употребу детерџента или дезинфекционог средства најмање 25 минута.
    У случају програма са температуром мањом од 70 степени Ц користите средство прилагођено за прање на ниским температурама у одговарајуцој концентрацији)
  • Исприте водом и осушити подручје. Евентуалне преостале папирене убрусе одложите у врећу за инфективни отпад.
  • Брисаче пода опрати , дезинфикујте и оставите да се осусе.
  • Рукавице скините и одложите за инфективни отпад,
  • Затворите врећу за инфективни отпад и осигурајте адекватни транспорт и збрињавање.
  • Када су чишћење и дезинфекција завршени и рукавице скинуте, руке одмах оперите сапуном и водом или алкохолним антисептиком за руке. Избегавајте додиривање лица рукавицама или неопраним рукама.

За чишћење избјегавајте кориштење компримованог ваздуха или воде под притиском, исто као и друге методе које могу проузроковати прскање или поновну аеросолизацију зараженог материјала. Усисиваче користите само након проведене одговарајуће дезинфекције.