Јавни позив за подношење захтјева за куповину стана у вишепородичном стамбеном објекту за младе брачне парове у насељу Доње Поље у Фочи

На основу члана 59. Закона о локалној самоуправи („Службени гласник Републике Српске“, број: 97/16, 36/19 и 61/21) и члана 63. Статута Општине Фоча („Службени гласник Општине Фоча“, број: 08/17), Начелник Општине Фоча, објављује:

ЈАВНИ ПОЗИВ

I

Општина Фоча објављује Јавни позив младим брачним паровима за подношење захтјева за куповину стана у вишепородичном стамбеном објекту за младе брачне парове у насељу Доње Поље у Фочи

Циљ овог јавног позива је рјешавање стамбеног питања младих брачних парова под повољнијим условима од тржишних.

II

Општи услови које подносилац захтјева (млади брачни пар) мора испуњавати за куповину стана из тачке I јавног позива за рјешавање стамбеног питања су:

• Потврда о брачној заједници – доказује се изводом из матичне књиге вјенчаних;
  • Да је држављанин Републике Српске/Босне и Херцеговине – доказује изводом из књиге држављана;
  • Да је један брачни друг у току последњих 5 (пет) година има пребивалиште на пбдручју Општине Фоче – доказује обрасцом ПБ-4А издатим од стране ЦИПС-а;
  • Да је један брачни друг старосне доби од пунољетства до навршених 38 године старости – доказује копијом личне карте или другог идентификационог документа;
  • Увјерење о запослењу издато од стране послодавца као доказ постојања радног односа (које ће бити неопходно банци за одобрење кредита); Право на аплицирање по овом Јавном позиву имају млади брачни парови са укупним нето личним примањима и то најмање у износу од 650,00 КМ, а највише у износу до 3.000,00КМ мјесечно;
  • Овјерена изјава послодавца о уплати доприноса;
  • Потврда пословне банке да је кредитно способан за отплату кредита у минималном износу од 50.000,00 КМ, а која је заснована на предвидљивој цијени од 1.350,00 КМ.

III

Посебни услови и критерији за одређивање броја бодова и Јчврђивање реда првенства – ранг листе подносилаца захтјева за куповину стана су:

• Старосна доб
  • Број чланова породичног домаћинства;
  • Припадност борачкој популацији;
  • Укупна нето лична примања

Старосна доб брачних другова

• до навршених 24 године……………….. 10 бодова;
  • до навршених 28 година……………….. 7,5 бодова;
  • до навршене 32 године…………………. 5 бодова;
  • до навршених 38 година……………….. 2,5 бода;
  • преко навршених 38 година………….. 0 бодова;

Старосна доб се доказује изводом из матичне књиге рођених и рачуна се до момента истека рока за подношење захтјева за куповину стана.Врши се бодовање оба брачна Друга.

Број чланова породичног домаћинства доказује се овјереном кућном листом, као и изводом из матичне књиге рођених за све чланове породичног домаћинства. Чланови породичног домаћинства обухватају брачни пар и њихову дјецу.

За сваког члана породичног домаћинства додјељује се 5 бодова.

Припадност борачкој популацији

• дјеца погинулих и несталих бораца – пет бодова;
  • дјеца РВИ од прве до десете категорије – четири бода;
  • дјеца бораца прве и друге категорије категорије – три бода;

Припадност борачкој популацији доказује се рјешењем надлежног органа о признатом статусу. Сваки апликант се бодује само по једном и то повољнијем критерију и бодују се оба брачна друга.

Укупна нето лична примања оба брачна друга:

• укупна нето лична примања од 650,00 КМ до 950,00 КМ………………. 6 бодова
  • укупна нето лична примања од 951,00 КМ до 1.300,00 КМ…………… 5 бода
  • укупна нето лична примања од 1301,00 КМ до 1.650,00 КМ…………… 4 бода
  • укупна нето лична примања од 1651,00 КМ до 2.000,00 КМ…………… 3 бода
  • укупна нето лична примања од 2001,00 КМ до 2.350,00 КМ………………….. 2 бода
  • укупна нето лична примања од 2351,00 КМ до 2.700,00 КМ…………….. 1 бод
  • укупна нето лична примања преко 2700,00 КМ……………………………….. 0   бодова

У случају једнаког броја бодова предност на ранг листи се даје подносиоцу захтјева који је добио више бодова према редослиједу критерија из тачке V јавног позива, а ако и у том случају подносиоци захтјева имају исти број бодова, предност има подносилац који је добио више бодова према редослиједу критерија из тачке VI јавног позива.

Уколико и даље два подносиоца имају исти број бодова, предност се даље брачним супружницима који су млађе старосне доби, односно према критерију из тачке IV јавног позива.

Захтјеви за учешће на овом Јавном позиву подносе се у писаној форми, на адресу Општина Фоча – Ул.Краља Петра Првог Карађорђевића број 1, Комисији, са назнаком „Пријава на Јавни позив за подношење захтјева за куповину стана у стамбеном објекту „зграде за младе брачне парове“ у Фочи“.

Комисија из претходног става провјерава испуњеност услова на основу приложене документације и исправа приложених уз захтјев.

Захтјеви за које се у поступку утврди да не испуњавају услове из овог јавног позива одбацују се као неуредни.

Подносиоци захтјева који испуњавају услове комисија вреднује се у складу са овим јавном позивом, те на основу тог бодовања утврђује прелиминарну ранг листу. Прелиминарна ранг листа објављује се на огласној табли Општине Фоче, на коју подносиоци захтјева имају право жалбе. О поднесеној жалби рјешењем одлучује Начелник.

Уколико подносилац захтјева са коначне ранг листе, на основу овјерене изјаве одустане од куповине стамбене јединице, или не буде у могућности осигурати финансијска средства за куповину истог посредством банке у року од 60 дана комисија доноси закључак о брисању кандидата са коначне ранг листе и доноси рјешење за наредног кандидата.

Право на избор стамбене јединице и етаже на којој се она налази има боље рангирани подносилац захтјева са коначне ранг листе.

Подносилац захтјева који по окончању поступка изврши куповину стана, нема право поклона, продаје или отуђења истог у року од 10 година од дана укњижбе права власништва, што ће се уредити одредбама купопродајног уговора.

Јавни позив остаје отворен 15 дана од дана објављивања на сајту Општине Фоча.

НАЧЕЛНИК ОПШТИНЕ

Милан Вукадиновић